top of page
Search
 • Writer's pictureDigital School Tim

Poslovi budućnosti - čime će se naša djeca baviti?

Svijet se mijenja, a s njim se razvija i način na koji međusobno djelujemo, zajedno s tehnologijom i s novim načinima komunikacije i obrazovanja. Današnje vrijeme od nas zahtijeva određen set vještina, a od naše djece će sutra biti zahtijevane potpuno drugačije vještine.

Ne želimo vas alarmirati, ali poznato je da će proces automatizacije robota zamijeniti preko 800 miliona ljudi na njihovim radnim mjestima do 2030. godine. Šta možemo učiniti danas da bismo sutra još uvijek bili relevantni? I, koja bi sredstva naša djeca trebala dobiti da bi u bliskoj budućnosti uspješno napredovala u karijeri? Postoji li rang lista najboljih karijera za budućnost?


Za buduća radna mjesta trebat će ljudi koji su spremniji. Ljudi koji imaju razvijene vještine 21. stoljeća, koji mogu kritički i kreativno razmišljati, rješavati probleme, koji imaju liderske sposobnosti i sposobnosti timskog rada. Ovo su, između ostalog, najtraženije vještine za budućnost.


No, osim vještina koje svi znamo da bi naši učenici trebali razviti, koje su stvarne profesije budućnosti? Šta naša djeca mogu naučiti danas kako bi bila spremna suočiti se sa budućnošću o kojoj ne znamo mnogo? Pa, mogu započeti učenjem programiranja.


Prije svega, moramo zamisliti svijet koji još uvijek ne poznajemo. Ono što znamo je da naša djeca moraju biti spremna da se suoče sa izazovima koje će sa sobom nositi ova nepoznata budućnost. Ne radi se zapravo o automatizaciji i budućnosti poslova, već o sposobnostima i spretnostima koje će naša djeca morati ojačati kako bi uspjela u bilo kojem scenariju s kojim se suoče za nekoliko godina.Koji su to poslovi budućnosti?

Ali, koji su poslovi budućnosti? Mogli bismo lako razmišljati o polju robotike i o tome koliko je važno da naša djeca nauče programirati robote. Još jedno polje koje pada na pamet je programiranje i razvoj aplikacija, jer kao što znate djeca se vole igrati sa svojim aplikacijama, ali u nekom trenutku današnja djeca će morati graditi aplikacije s kojima će se drugi igrati. Čini se da je kodiranje glavno polje, ali postoje i druge profesije budućnosti koje su izuzetno zanimljive.


Jednostavnim riječima, poslovi budućnosti su oni koji će odgovarati društvu gdje se obrazovanje shvaća kao proces društvene interakcije, i oni koji društvu nude ono što mu zaista treba. Poslovi budućnosti riješit će potrebe koje još nemamo, a koje zasigurno nisu imali ni naši preci.


Poslovi budućnosti su oni koje će samo ljudi moći obavljati, kao što smo već rekli (bez namjere da vas uznemirimo), sve što mogu učiniti roboti, automatizirani procesi ili mašine, više neće raditi ljudi. Dobra vijest je da netko mora programirati, stvarati i razmišljati o dizajnu tih robota, zar ne? Ta osoba može biti vaše dijete!


Primjeri poslova budućnosti


Upamtite, vještine koje naša djeca mogu steći učenjem kodiranja pomoći će im da razmišljaju drugačije i budu nevjerojatno dobri u ovim profesijama koje ćemo navesti.


Želimo vas samo podsjetiti da je kodiranje način razmišljanja, i bez obzira na put karijere za koji se vaša djeca odluče, to će im pomoći da postanu relevantniji kandidati za bilo koji budući posao na koji se prijave.


Neki od Poslova budućnosti:


 • Cyber ​​analitičar

 • Inženjer alternativne energije

 • Digital Tailor

 • Konsultant za Internet stvari

 • Augmented reality creator

 • Voice UX Designer

 • Programer virtuelne stvarnosti

 • Dizajner i arhitekta pametnih domova

 • Ministarstvo digitalnih poduhvata

 • Tvorac digitalnih zdravstvenih rješenja

 • Robot Trainer
Sve buduće profesije koje smo ovdje spomenuli usklađene su sa zahtjevima sutrašnjeg svijeta. Već znate važnost podataka i koliko će biti bitno analizirati nove cyber tehnologije. Također ste svjesni koliko su transcendentalne alternativne energije i koliko dobra mogu donijeti svijetu. Pametne kuće i internet stvari će revolucionirati način na koji komuniciramo sa svojom porodicom i svojim kućama.


S druge strane, moramo uzeti u obzir više platformi koje djeca danas imaju za razmjenu sadržaja, te brojne koje će se pojaviti u bliskoj budućnosti. Stoga svojoj djeci moramo ponuditi prostor da se izraze i podijele sa svijetom sve poruke koje žele. Danas, zahvaljujući YouTubeu, Vimeu i drugim platformama za razmjenu videozapisa, svako dijete može postati sljedeći Jay Leno ili sljedeći Don Francisco.


Proširena stvarnost i virtualna stvarnost također su polja koja su, vjerovali ili ne, još uvijek u pelenama. Možete li zamisliti spektakularne stvari koje bi vaša djeca mogla stvoriti za industriju proširene stvarnosti kada ova tehnologija napreduje još malo i kada budu imali još više alata za stvaranje? Neka iznenade svijet svojim idejama. Jer, u poslovima budućnosti, svaka njihova ideja mogla bi postati stvarnost koja oduzima dah.


Jedina stvar koju morate uzeti u obzir kao roditelj je da im date najbolje vještine za učenje u budućnosti. Kad vaša djeca ojačaju ove vještine, zasigurno će imati priliku da se zaposle na vrhunskim radnim mjestima u budućnosti.Comments


bottom of page